Data postu: 25.10.2021r. | Autor postu: palowanie.pl
Co to jest palowanie?
Palowanie fundamentów to proces, który pozwala na prawidłowe posadowienie fundamentów na terenie występowania gruntów o słabych parametrach, takich jak chociażby torfy. Usytuowanie fundamentów na takich gruntach jest dużo trudniejsze, jako iż słabo nośny grunt uniemożliwia prawidłowe bezpośrednie podparcie fundamentów obiektu. W takich właśnie sytuacjach stosuje się pale, które pozwolą przenieść te obciążenia do głębszych warstw gruntu.
Czym właściwie jest palowanie fundamentów?
Palowanie fundamentów możemy określić jako sposób wzmacniania gruntu. Podstawą trwałego budynku są oczywiście dobrze usadowione fundamenty, które przejmują obciążenia z innych elementów konstrukcyjnych i odprowadzają je do gruntu. W sytuacji, gdy grunty są bardzo słabe, pod wpływem obciążeń mogłyby się po prostu przemieszczać, co oczywiście oddziaływałoby na fundamenty. W takich sytuacjach konieczne jest palowanie, które umożliwi fundamentom prawidłową pracę i przekazanie obciążeń w głąb ziemi.
Technika polega na umieszczeniu stałych pali głęboko w ziemi. Chodzi o to, aby dotrzeć do stabilnych gruntów znajdujących się kilka, a czasami kilkanaście metrów pod powierzchnią ziemi. Pale umożliwiają pośrednie przekazanie obciążeń grunt nośny. W zależności od techniki palowania, obciążenia mogą być przekazane poprzez tarcie na bocznicy lub za pośrednictwem stopy podstawy pala. Istnieją również techniki, które łączą te dwa sposoby, dla uzyskania najlepszych rezultatów. Pale mogą być wciskane, wbijane lub wiercone w ziemi. Najczęściej stosuje się pale wiercone.
W jakich sytuacjach palowanie pod fundamenty jest konieczne?
Palowanie to proces stosowany w przypadku słabych i niestabilnych gruntów, które nie można bezpiecznie przekazać obciążeń generowanych przez obiekt budowlany w sposób bezpośredni. Do niestabilnych gruntów o niskiej jakości zaliczymy np.: grunty organiczne (torfy, gytie), luźne nasypy, miękkoplastyczne gliny, czy słabo zagęszczone piaski.
Także obiekty budowlane wznoszone na wodzie korzystają z kolumn, które przenikają w głąb dna do stabilnego gruntu, na którym można oprzeć ciężar budynku. Palowanie fundamentów zaleca się w przypadku dużych budynków, które będą generowały obciążenie skupione (duże obciążenia na niewielkiej przestrzeni). Palowanie dotyczy zazwyczaj nowych budynków, niemniej jednak, z tej techniki można skorzystać także w przypadku wzmacniania istniejących już fundamentów.
Techniki palowania pod fundamenty
Palowanie fundamentów może się różnić sposobem posadowienia pali w ziemi, jak również rodzajem stosowanych pali. W kolejnym akapicie powiemy o tym, jakie czynniki wpływają na wybór optymalnej metody palowania. Najczęściej spotkamy się z palami CFA (Continous Flight Auger) oraz palami przemieszczeniowymi FDP (Full Displacement Piles). Zamiast pali można zastosować także zbrojone kolumny betonowe. Pale mogą być formowane w gruncie w specjalnych rurach obsadowych, jak również w otworach wierconych. Firma budowlana DORBUD realizuje palowanie fundamentów technikami CFA, FDP, a także za pośrednictwem kolumn betonowych.
Co wpływa na wybór techniki palowania fundamentów?
Kluczowe okazują się trzy czynniki: warunki gruntowo-wodne na terenie budowy, najbliższa okolica, jak również specyfika wznoszonego budynku. Warunki gruntowo-wodne ocenia się na podstawie zrealizowanych badań geologicznych. W ten sposób sprawdzamy rodzaj gruntów, a także poziom wód gruntowych. Można również przeprowadzić symulacje, jak zachowa się dany grunt w momencie wzniesienia na tym terenie określonego budynku. Znaczenie ma także najbliższa okolica. Inne techniki palowania stosuje się w zwartej zabudowie, a nieco inne w sytuacji, gdy dookoła znajdują się niezabudowane tereny. Jeśli chodzi o specyfikę budynku, znaczenie ma oczywiście kubatura budynku, a także powierzchnia zabudowy.